Zbiorniki i ich zastosowania

Wśród podstawowych instalacji znajdujących się w każdym domu, wyróżnić można między innymi instalację grzewczą – jest ona podstawą, gdyż pozwala na utrzymanie w pomieszczeniach optymalnej dla człowieka temperatury. Podstawowym elementem każdego systemu grzewczego jest odpowiedni piec – najczęściej wybieramy kocioł na paliwo stałe, olejowy, gazowy lub elektryczny.

Zbiorniki różnego rodzaju

zbiornikiPiec grzewczy stanowi dla nas źródło ciepła – jednak to ciepło musi być w jakiś sposób od niego odbierane, kumulowane i przekazywane dalej. Jeśli więc ilość produkowanego ciepła jest większa niż aktualne zapotrzebowanie gospodarstwa domowego – niezbędny będzie zbiornik buforowy. Magazynowanie ciepła dzięki zbiornikom buforowym sprawia, że w żaden sposób nie marnujemy powstałej energii – to z pewnością także spora oszczędność, gdyż w ten sposób zdecydowanie zmniejszamy koszty eksploatacyjne. Pojemność zbiornika buforowego powinna zależeć od tego, jaka jest wielkość powierzchni ogrzewanej oraz jaką moc ma nasz kocioł grzewczy.

zbiornikiZbiorniki buforowe są z reguły mniejsze niż zbiorniki akumulacyjne – wśród produkowanych zbiorników buforowych znajdują się zasobniki o pojemności do 300 litrów, tymczasem zbiorniki akumulacyjne są o wiele większe – to z reguły od 700 do nawet 2000 litrów. Jeżeli potrzeby naszego gospodarstwa domowego nie są duże, nie ma sensu wybierania zbiornika akumulacyjnego, gdyż wystarczy nam wówczas zbiornik buforowy. Dodatkową zaletą tego typu zbiornika jest to, że sprawdza się on w nowoczesnych rozwiązaniach, na przykład gdy wykorzystujemy kolektory słoneczne. Współpracę z nimi umożliwia spiralna wężownica umieszczona w zbiorniku. Producenci proponują zbiorniki ze stali nierdzewnej, które są wyjątkowo trwałe i odporne na korozję. Produkcja zbiorników obejmuje też inne rodzaje wyrobów – to na przykład zbiorniki powietrza. Jeżeli do jakichś prac potrzebujemy sprężonego powietrza – rozejrzyjmy się za tego typu zbiornikami. Z reguły producenci oferują też komplet armatury – węże przyłączeniowe i zawory. Zbiorniki tego typu stosuje się zazwyczaj w instalacjach przemysłowych. W przemyśle potrzebne są różnego rodzaju zbiorniki ze stali nierdzewnej, często na przykład do przechowywania groźnych chemicznie substancji.

Producenci polecają zbiorniki ze stali nierdzewnej jedno-, dwupłaszczowe, a nawet wielopłaszczowe zbiorniki magazynowe i procesowe. Wiele z urządzeń technologicznych wymaga współpracy z filtrami ciśnieniowymi – tego typu zbiorniki filtracyjne również znajdziemy w ofertach producentów zbiorników.

Więcej na https://bepis.pl