Zakładanie ogrodu w stylu skandynawskim

Skandynawski styl od jakiegoś czasu podbija mieszkania w całej Europie czy nawet na świecie. Prostota, wygoda, funkcjonalność, kolorystyka sprzyjająca relaksowi, naturalne elementy… Dzięki temu styl skandynawski tak bardzo do nas przemawia. Nie jest wymyślny, a raczej nastawiony na komfort użytkowników oraz zachęcające wnętrza pełne światła.

Jak założyć skandynawski ogród?

zakładanie ogrodówChociaż dla wielu osób jest to tylko styl wnętrzarski, to dla innych staje się on też życiową filozofią, którą chętnie przekładają również na inne dziedziny, nie tylko wygląd mieszkania. Popularność zyskują także ogrody utrzymane w stylu skandynawskim, cenione przede wszystkim za swoją naturalność, łatwość pielęgnacji i tworzenie przestrzeni do wypoczynku oraz korzystania z bezcennego na zimnej Północy słońca. Projekt uwzględniający skandynawski styl może wydawać się trudny do stworzenia dla osób, które przyzwyczajone są do szczegółowego planowania każdego centymetra ogrodu. Aby stworzyć ogród w tym stylu, trzeba pamiętać przede wszystkim o naturalności. W projekcie widać generalny zamysł, jednak uwzględnia on także naturalnie występujące elementy (np. skały, strumyki) i pozostawia nieco miejsca na na naturalne działanie przyrody – omszałe głazy, samosiejki, rozrastające się krzewy i drzewa.

zakładanie ogrodówZakładając ogród skandynawski, należy pamiętać o stworzeniu jasnej, słonecznej części, która pozwoli korzystać z ciepłych promieni jak najdłużej. Można ją wydzielić np. żwirowanymi lub brukowanymi alejkami – ważny jest wybór prostego wzoru i prostych linii, kamienie powinny wyglądać jak najbardziej naturalnie. Miłą odmianą od tradycyjnego ogrodu będzie roślinność, która wymaga tylko minimum pielęgnacji bądź nawet nie wymaga jej wcale. Drzewa, krzewy i kwiaty powinny być odporne na zimno i mało wymagające. Zakładanie ogrodów w tym stylu wcale nie wymaga sięgania po egzotyczne rośliny, ale raczej inspirowanie się naturą z naszego rejonu klimatycznego. Nie może więc w nim zabraknąć drzew i krzewów iglastych: sosen, świerków, jodły, modrzewia. Konieczne będą drzewka owocowe, na przykład jabłonie, grusze czy wiśnie, a z krzewów można wybrać np. borówki, porzeczki czy żurawinę. W ozdobnej trawie mogą kryć się kwiaty i wrzosy. Istotną rolę pełnią meble, które powinny zostać wykonane z drewna, najlepiej w naturalnie jasnych barwach, jednak mile widziane są także szarości i biele.

Tak jak w całym ogrodzie, tutaj także obowiązuje prostota, umiar i mało dekoracyjne formy. Ponieważ naturalność i prosty styl są nadrzędną wartością, nie należy przesadzać z ilością roślin czy mebli, szczególnie tych kolorowych, które tworzą zbyt pstrokaty efekt i mogą zaburzać harmonię całego ogrodu – lepiej postawić na minimalizm i estetykę całości.