Wycinka drzewa z ogrodu

Gdy projektujemy ogród, planujemy rozmieszczenie wszelkiej roślinności, zarówno rabatek, jak i drzew. Czasami po latach jednak okazuje się, że dawna koncepcja przestała nam się podobać. Tymczasem drzewa na posesji są już ogromne, a ich korony naprawdę obfite. Trochę żal wycinać, ale co zrobić?

Wycinka drzew przez renomowaną firmę

wycinka drzew Pamiętajmy jednak, że aby móc wyciąć drzewo z własnej posesji, musimy spełniać konkretne warunki. Taka wycinka nie odbędzie się bez odpowiedniego zezwolenia. Powinniśmy liczyć się z koniecznością wystąpienia o zgodę do odpowiedniego organu gminy. Odbywa się to poprzez złożenie właściwego wniosku. Musimy w nim zawrzeć takie informacje jak dane osobowe właściciela gruntu, tytuł własności, powód, dla którego chcemy przeprowadzić wycinkę drzewa oraz kilka innych informacji. Dokładnie należy określić drzewo, które chcemy wyciąć. Oprócz zapisania jego gatunku, koniecznie musimy przeprowadzić pomiary obwodu pnia, w dodatku na określonej wysokości – tj. 130 centymetrów od ziemi. Władze będą chciały od nas także informacje dotyczące przeznaczenia terenu, na którym rośnie dane drzewo (na przykład, czy jest to ogród) oraz określenie terminu przewidywanej wycinki.

wycinka drzew Jak tylko dostarczymy taki wniosek do odpowiedniego urzędu, pracownicy mają dwa tygodnie na jego rozpatrzenie. W tym czasie z urzędu powinna zostać wydelegowana osoba, która przyjedzie na miejsce i dokona oględzin. Na podstawie tych oględzin rozpatrywany jest wniosek. W przypadku, gdy po upływie dwóch tygodni nie otrzymamy żadnej odpowiedzi z urzędu, możemy założyć, że wniosek został rozpatrzony pozytywnie. W takiej sytuacji milczenie także jest odpowiedzią. Możemy więc przystąpić do działania. Oczywistością jest to, że wycinki drzew nie powinniśmy prowadzić samodzielnie, gdyż wymaga to zarówno specjalistycznych urządzeń, jak i doświadczenia. Dlatego warto tę kwestię powierzyć profesjonalistom. Jeżeli będziemy szukać firmy, której podstawową usługą będzie właśnie wycinka drzew – Bydgoszcz jest miastem, w którym takie zadania wykonuje co najmniej kilka naprawdę dobrych, renomowanych przedsiębiorstw. Patrząc na ich cenniki, okaże się jednak, że ceny będą naprawdę zróżnicowane. Powinniśmy więc dokładnie zapoznać się z ofertą, aby dokonać najlepszego wyboru.

Niektóre z firm z pewnością w ramach usługi będą oferowały prace alpinistyczne – to przydatne na przykład wtedy, kiedy chcemy pociąć gałęzie drzewa na opał. Takie prace alpinistyczne wymagają zawsze użycia zwyżki, dlatego koszt usługi jest wyższy niż tradycyjne cięcie pnia drzewa za pomocą piły.