Skuteczna izolacja termiczna budynków

Komfort cieplny w budynku jest naprawdę ważny, a zależy on od prawidłowo wykonanej izolacji termicznej. Poprawne wykonanie jest istotne, gdyż w innym przypadku ciepło będzie uciekać z obiektu, a to doprowadzi do podwyższenia kosztów za ogrzewanie. Czasami jednak zdarza się, że izolacja termiczna na pierwszy rzut oka wygląda na skuteczną i szczelną, tymczasem wraz z upływem czasu okazuje się, że jej efektywność wcale nie jest najlepsza.

Ocieplanie metodą natryskową

ocieplanie natryskoweNa szczęście można łatwo zauważyć, jakie miejsca są nieszczelne – i poprawić tam izolację. Taka naprawa wcale nie wymaga ingerencji w dotychczasową warstwę termoizolacyjną, gdyż jest bezinwazyjna. Wyeliminowanie wad wykonawczych możliwe jest dzięki zastosowaniu metody natryskowej. Zastosowany materiał – najczęściej jest to pianka poliuretanowa – będzie stanowił doskonałe dopełnienie dla obecnych już płyt styropianowych, wełny mineralnej czy poliestru ekstrudowanego. Pianka w doskonały sposób wypełni szczeliny pomiędzy poszczególnymi arkuszami – po rozpyleniu na daną powierzchnię, pianka ulega bowiem pęcznieniu, co sprawia, że z powodzeniem wypełnia nawet trudno dostępne miejsca. Dzięki niej nie ma mowy o niepełnej szczelności. Jeśli więc poszukujemy metod ocieplenia ścian szczelinowych, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych – metoda natryskowa pianką poliuretanową sprawdzi się tutaj znakomicie.

ocieplanie natryskowePrzy tym jednak należy pamiętać, że w przypadku użycia na zewnątrz, konieczne jest dodatkowe zabezpieczenie pianki przed wilgocią, mimo iż sama w sobie charakteryzuje się ona odpornością na wodę. Ocieplanie natryskowe na Dolnym Śląsku może wykorzystywać także materiał celulozowy, jednak obecnie to rozwiązanie jest rzadko stosowane – pianka poliuretanowa, ze względu na swoje bardzo dobre właściwości, wyparła już inne metody i jest właściwie bezkonkurencyjna. Sprawdzi się zarówno w izolowaniu ścian, w hydroizolacji podłóg, jak w izolacji dachów oraz stropodachów. Warto zwrócić uwagę także na jej dźwiękochłonność – dobre parametry izolacyjności akustycznej sprawiają, że jest to rozwiązanie polecane do pomieszczeń użytkowych. Jak widać, docieplenie budynku za pomocą metody natryskowej pianką poliuretanową ma naprawdę wiele zalet.

Jeśli do bardzo dobrych parametrów technicznych dodamy także dość niski koszt oraz wyjątkowo krótki czas montażu, wówczas okaże się, że jest to najlepszy wybór dla nas. Bez wątpienia warto to rozważyć, zwłaszcza że pianka charakteryzuje się dobrą przyczepnością do każdego rodzaju podłoża, nie tylko do betonu. Za jej pomocą możemy na przykład łączyć elementy drewniane.