Rodzaje farb do malowania ścian

Jeżeli mamy już za sobą etap budowy domu, teraz przyszedł czas na jego wykończenie. Sprawa, choć mogłaby być przyjemna, nie jest prosta. Na przykład jeśli chodzi o samo malowanie ścian. Mamy obecnie w sklepach budowlanych tak szeroki wybór farb, że ciężko jest się zdecydować. Która bowiem jest najlepsza?

Farby dobrej jakości

farbyCzy farba do łazienki powinna wyróżniać się jakimiś szczególnymi właściwościami? Co z pokojem dziecka? Maluch może przecież pobrudzić ścianę kredkami – co wtedy z taką farbą? Pytań jest naprawdę wiele. Samych rodzajów farb zaś – ponad dziesięć. Warto więc przyjrzeć się każdemu z nich po kolei, porównać właściwości, aby wybrać tę farbę, która będzie najlepsza. Nie musimy przejmować się kolorem, gdyż każdy z rodzajów farb dostępny jest w tak szerokiej gamie kolorystycznej, że dobranie barwy, która nam się podoba, nie będzie żadnym problemem. Jakie zatem farby dostępne są w ofertach producentów? Przede wszystkim są to farby ze spoiwem organicznym, wśród których wyróżnia się farby emulsyjne, a do ich podrodzajów należą farby polioctanowe, lateksowe, a także farby akrylowe, winylowe oraz ceramiczne. Farby emulsyjne. W tych farbach spoiwem są żywice. Pierwsze z wymienionych, farby polioctanowe, są jednak obecnie przeżytkiem – choć dawniej były stosowane najczęściej, dziś wyparły je farby akrylowe oraz lateksowe.

farbyJeśli chodzi o farby akrylowe, mamy z takimi do czynienia wówczas, gdy za spoiwo służy żywica akrylowa. Produkt ten jest odporny na zmywanie, a powstała powłoka charakteryzuje się paroprzepuszczalnością, dlatego może być stosowana z powodzeniem w każdym z domowych pomieszczeń. Jej uniwersalność jest doceniana przez klientów, którzy właśnie ją wybierają najczęściej. Farby lateksowe to odmiana farb akrylowych – posiadają jednak więcej żywicy, lepiej kryją, choć są nieco mniej paroprzepuszczalne. Można je bez problemu szorować – nadają się więc do pokoju dziecka, gdyż z powodzeniem pozbędziemy się z nich wszelkich zabrudzeń, śladów kredek i tak dalej. Dobrze sprawdzają się także w kuchniach oraz łazienkach, gdyż charakteryzują je także właściwości przeciwgrzybiczne. Dodatkowo mowa jest o tym, że to farby całkowicie przyjazne dla zdrowia człowieka i zwierząt, gdyż po aplikacji nie wydzielają żadnego nieprzyjemnego zapachu.

Przedstawione zostały dopiero dwa rodzaje farb, a jest ich o wiele więcej. Nic więc dziwnego, że wybór może być ciężki – samo opisanie wszystkich cech danych farb zajmuje sporo czasu, a jeszcze trzeba podjąć decyzję. Warto więc dobrze się nad tym zastanowić.