Nowoczesna kuchnia – oświetlenie

Aranżując kuchnię, zazwyczaj najwięcej uwagi poświęcamy wyborowi odpowiednich mebli, które sprawią, że cała dostępna przestrzeń będzie wykorzystana w sposób jak najbardziej funkcjonalny.

Listwy LED do kuchni

taśma ledW małych mieszkaniach bardzo często kuchnia spełnia jednocześnie funkcję jadalni – skupiamy się więc także na doborze stołu, który pomieści jednocześnie wszystkich domowników, a przy tym nie przytłoczy wnętrza. Te kwestie są dla nas najważniejsze, dlatego nic dziwnego, że inne sprawy nieco bagatelizujemy – powinniśmy jednak na chwilę zatrzymać się i zastanowić, co jeszcze warto uwzględnić przy aranżacji kuchni. Choć może wydawać nam się inaczej, duże znaczenie ma przede wszystkim oświetlenie kuchni – w końcu z tego pomieszczenia korzystamy codziennie, o różnych porach – zarówno w środku dnia, kiedy światło dzienne jest wystarczające dla dobrego oświetlenia pomieszczenia, jak i wieczorem, kiedy już nie zrobimy niczego bez sztucznego światła. Jeszcze kilkanaście lat temu decydowano się jedynie na główną lampę sufitową na środku pomieszczenia. Dzisiaj istnieje wiele innych rozwiązań, które oprócz tego, że są funkcjonalne, mają duże znaczenie także dla dekoracji wnętrza. Mowa tu na przykład o listwach LED.

ledListwy LED produkowane są w bardzo wielu różnych modelach, dlatego mogą być wykorzystywane w różny sposób – podstawowy to montaż na suficie, jednak w kuchni atrakcyjnym rozwiązaniem jest zamontowanie listew pod półkami, w taki sposób, aby oświetlały blaty kuchenne. To tylko jedna z możliwości wykorzystania listew, a jest ich o wiele więcej. Nic więc dziwnego, że listwy LED są najczęściej wybierane podczas projektowania nowoczesnej przestrzeni kuchennej. Oprócz efektów estetycznych i dobrego oświetlenia, producenci zwracają uwagę też na trwałość i wytrzymałość tego typu wyrobów – zakup z reguły jest jednorazowy, gdyż wysokiej jakości listwa LED może być bezproblemowo eksploatowana przez długie lata. Wybierając się do sklepu po oświetlenie do kuchni, przy okazji możemy rozejrzeć się za oświetleniem do innych pomieszczeń – w ofertach producentów znajdują się bowiem także oprawy schodowe LED, które poprawią bezpieczeństwo poruszania się pomiędzy piętrami; jak i plafony LED, które sprawdzą się najlepiej w łazience.

Najlepiej wyposażone sklepy LEDowe proponują także naświetlacze z czujnikiem ruchu, które mogą być zamontowane przed domem, na przykład do oświetlenia wjazdu do garażu. Dzięki temu cała instalacja oświetleniowa w naszym mieszkaniu będzie odznaczać się energooszczędnością.