Nie do końca piękny balkon – jak temu zaradzić?

Balkony stanowią niezbędne elementy budownictwa mieszkalnego. Pełnią jednak nie tylko funkcję użytkową, ale także estetyczną. Zajmują przecież całą przestrzeń jednej ściany budynku. Dlatego bardzo ważne jest ich prawidłowe wykończenie, aby odznaczały się atrakcyjnym wyglądem. Jednym z podstawowych elementów wykończeniowych są obróbki blacharskie krawędzi – czyli na przykład cokoły chroniące ścianę, jak też okapniki.

Bez korozji na balkonie – jak to możliwe

obróbki blacharskie balkonówChodzi o to, aby w odpowiedni sposób odprowadzać wodę deszczową – nie ma ona prawa zalegać na balkonie, gdyż będzie to doprowadzało do jego niszczenia, a tego przecież nie chcemy. Okapnik powinien być właściwie połączony z rynną, wówczas woda będzie miała którędy ściekać i unikniemy jej kontaktu ze ścianami budynku, co mogłoby doprowadzić ostatecznie do ich zawilgocenia. Okapniki są ważne także dla zachowania odpowiedniej trwałości posadzki balkonu. Istotne jest również zabezpieczenie obróbek blacharskich przed korozją. Jeżeli wykonamy nieszczelną obróbkę, wówczas wilgoć będzie docierać do głębokich warstw, bez problemu przekroczy hydroizolację, co ostatecznie może doprowadzić do zniszczenia samej obróbki. A taka korozja będzie wyglądać naprawdę nieestetycznie. Jeżeli więc zależy nam na dobrym wyglądzie elewacji, powinniśmy zadbać o wysokiej klasy obróbki blacharskie balkonów, które nie niszczeją wraz z upływem czasu.

obróbki blacharskie balkonówKonieczne będzie użycie odpowiedniej, profesjonalnej zaprawy uszczelniającej w warstwie hydroizolacyjnej okapnika. Taka zaprawa umieszczana jest pod płytkami, co przez wiele osób uważane jest za sporą zaletę – dzięki temu możemy przyklejać płytki posadzkowe bezpośrednio do hydroizolacji, co oszczędza nam sporo czasu. Pamiętajmy jednak, że decydując się na ten sposób uszczelnienia, musimy dokładnie zabezpieczyć elementy obróbki, jak i wszelkie metalowe elementy widoczne na balkonie, przed korozją za pomocą specjalnych farb antykorozyjnych. Wszelkie niedociągnięcia mogą wiązać się z pojawieniem rdzy. A nawet zabezpieczone fabrycznie blachy mogą być zbyt mało odporne na korozję, dlatego i tak należy dołożyć dodatkową warstwę ochronną.

Jak widać, wykonanie prawidłowego wykończenia balkonu może wiązać się ze sporym wysiłkiem, trzeba też posiadać odpowiednią wiedzę na temat obróbek blacharskich, aby nie dopuścić do rozwoju korozji. Na szczęście zastosowanie odpowiednich materiałów – obecnie najpopularniejsze są wysokiej klasy systemowe profile brzegowe – oraz profesjonalne wykonanie prac pozwoli zachować najwyższą jakość takiego balkonu.

Opublikowany w Dom