Modele nowoczesnych drzwi dostępnych na rynku

Moda wnętrzarska z upływem czasu zmienia się i ewoluuje, i chociaż można w sklepach spotkać wiele klasycznych mebli czy innych elementów wyposażenia wnętrz, to równocześnie obok nich pojawiają się coraz to nowocześniejsze ich modele. Tak jest na przykład w przypadku drzwi.

Najczęściej wybierane drzwi

drzwiWystarczy zajrzeć do dowolnego sklepu budowlanego bądź też stricte poświęconego drzwiom i oknom, aby przekonać się, że można znaleźć zarówno klasyczne modele z litego drewna, jak i drzwi o nowoczesnych liniach i formie, czasem wykonane z tańszych materiałów, często posiadające różnego typu przeszklenia. W kategorii drzwi nowoczesnych trudno jest mówić o wspólnych cechach charakterystycznych, może poza częstym stosowaniem prostych, geometrycznych linii. wśród materiałów, które stosowane są do ich produkcji, wyróżnia się lite drewno (z gatunków zarówno rodzimych, jak olcha czy dąb, oraz egzotycznych) oraz materiały drewnopodobne, sklejki. Wierzchnią warstwę w tym drugim przypadku może stanowić nie tylko okleina drewnopodobna, ale także fornir drewniany, na przykład dębowy. Popularne przeszklenia rzadko wykonywane są z przezroczystego szkła, o ile nie mamy do czynienia z drzwiami zewnętrznymi.

drzwiW przypadku drzwi zewnętrznych popularne są szyby z mlecznego szkła, a także ze szkłem o różnej fakturze. Przepuszczają one i rozpraszają światło, a jednocześnie nie są przejrzyste. Może to też być szkło dźwięko- lub ciepłochłonne, przeciwsłoneczne i ochronne; każde z nich sprawdza się w różnych zastosowaniach i pozwala na idealne dopasowanie drzwi do konkretnego miejsca: do cichego mieszkania, głośnego biura, na drzwi wejściowe od strony północnej czy południowej i tak dalej. Jedną z ciekawszych charakterystyk nowoczesnych drzwi z Bydgoszczy, Warszawy czy też innych miast, jest lekkość formy. Osiąga się ją na przykład dzięki wąskim framugom, ukryciu zawiasów czy też prostej, jednolitej płaszczyźnie skrzydła drzwi i ościeżnicy. Modne staje się też tworzenie drzwi „ukrytych”, które praktycznie nie odznaczają się na tle ściany, dzięki czemu pokój tworzy bardziej spójną całość. W kwestii zawiasów, istotną cechą jest możliwość kupienia drzwi z zawiasami wzmacnianymi, polecanymi szczególnie do miejsc o dużym natężeniu ruchu, a także antywłamaniowych i antywyważeniowych.

W takim przypadku drzwi mają istotny wpływ na poziom bezpieczeństwa wewnątrz budynku oraz na ochronę mienia. Szczególnym typem są też drzwi antypaniczne, wybierane do budynków, w których przebywa wiele osób i montowane na drogach ewakuacji, aby maksymalnie ułatwić i przyspieszyć opuszczenie danego miejsca w przypadku, gdy zajdzie taka konieczność.