Kupujemy dom – 3 najczęściej popełniane błędy

Zakup gotowego domu to potężna inwestycja. Dla wielu nabywców to największy wydatek w całym życiu, połączony zazwyczaj z bardzo wysokim kredytem. Duża odpowiedzialność, która spoczywa na nabywcy nie sprawia jednak, że zawsze dokonuje on dobrego wyboru i zakupiony dom stanie się szczęśliwą inwestycją. Jakie 3 błędy popełniane są najczęściej podczas kupowania domu i jak ich uniknąć?

Pamiętaj o sprawdzeniu stanu technicznego

kamera do kanalizacjiJednym z istotnych zaniedbań formalnych jest niesprawdzenie planu zagospodarowania przestrzeni. W dniu zakupu dom może być otoczony drzewami, a ruchliwa droga znajdować się na tyle daleko, by nie zakłócać odpoczynku we własnym ogrodzie. Niemniej długoterminowy plan zagospodarowania może przewidywać, że za kilka lat w pobliżu nieruchomości powstanie np. droga szybkiego ruchu. Takie sąsiedztwo, mimo zastosowania m.in. ekranów dźwiękochłonnych, stanie się zapewne dość uciążliwe. Odgłosy jadących z dużą prędkością samochodów, trąbienie, zanieczyszczenie powietrza – to tylko niektóre z problemów, których nastręcza bliskość ruchliwej drogi. Aby uniknąć rozczarowania domem, warto z wyprzedzeniem przejrzeć plan zagospodarowania przestrzennego. Plan do wglądu można otrzymać w urzędzie gminy, zatem zapoznanie się z nim nie jest obarczone koniecznością dalekich wyjazdów czy uzyskiwania specjalnych pozwoleń. Przejrzenie planu pozwoli sprawdzić, czy w najbliższej przyszłości za oknami nabywanej nieruchomości nie powstanie nic, co przeszkodzi w pełnym cieszeniu się domem. Innym z częstych przewinień nabywców jest próba zaoszczędzenia na fachowej opinii.

kamera do kanalizacjiOcena stanu technicznego domu to poważane wyzwanie i osoba bez kierunkowego wykształcenia oraz doświadczenia nie zrobi tego w odpowiedni sposób. Kupowanie domu „oczami” to duży błąd, ponieważ ładna z zewnątrz nieruchomość może kryć wiele wad czy usterek. Podczas oglądania domu warto zatem poradzić się specjalisty, który oceni stan techniczny domu. Warto szczególnej inspekcji poddać rury i wszelkie głębokie pęknięcia, ponieważ ich naprawa może być bardzo kosztowna. Profesjonalista odpowiednim sprzętem zbada np. stan i drożność rur oraz głębokość pęknięć. Jednym ze specjalistycznych narzędzi, służących do monitoringu, jest kamera do kanalizacji. Z jej pomocą fachowiec dokona oględzin kanalizacji i wyda opinię o jej stanie. Dobry stan rur i niegroźne pęknięcia to pozytywne wiadomości, warte zainwestowania w usługę profesjonalisty. Ostatnim z często popełnianych błędów jest nierozpoznanie otoczenia, w którym stoi dom. Warto zrobić wywiad na temat okolicy, w której się znajduje – czy jest bezpieczna, czy sąsiedzi nie są znani z awanturowania się, czy w pobliżu jest sklep i przystanek autobusowy lub dworzec. Nie bez znaczenia jest także bliskość szkoły, przedszkola czy przychodni.

Dom może znajdować się w pięknej okolicy, ale jeśli jego otoczenie nie spełni oczekiwań, mieszkanie w nim szybko stanie się męczące. Warto unikać wszystkich wskazanych błędów podczas kupowania domu – dzięki temu uda się zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale przede wszystkim uniknąć stresu związanego z nietrafioną inwestycją.

Opublikowany w Dom