Którą szlifierkę do drewna kupić?

Szlifierka to narzędzie podstawowe, które sprawdza się zarówno w zastosowaniach profesjonalnych, jak i w majsterkowaniu. Stanowi niezbędne wyposażenie każdego warsztatu domowego, gdyż przydaje się także przy wielu pracach remontowo-budowlanych oraz drobnych pracach gospodarskich.

Szlifierka do równania i polerowania

szlifierka do drewnaJeżeli dopiero kompletujemy swój warsztat domowy, z pewnością sen z powiek spędza nam pytanie, którą szlifierkę wybrać. Jest ich bowiem tak dużo. Wiele osób poleci nam szlifierki mimośrodowe – nic dziwnego, charakteryzują się one największą popularnością. Nic dziwnego, sprawdzają się one bowiem w największej liczbie prac i mogą być stosowane zarówno w obróbce powierzchni płaskich, jak i tych zakrzywionych, wypukłych lub wklęsłych. To możliwe dzięki elastyczności talerza szlifierskiego. Dodatkowo wśród zalet wymienia się to, że mimośrodowa szlifierka do drewna może służyć także jako polerka – wystarczy, że wymienimy tarczę na taką dostosowaną do polerowania. I nie chodzi tu jedynie o drewno, bo taka mimośrodowa szlifierka może być wykorzystana także do obróbki metalu, karoserii czy do zdzierania powłok malarskich. Jak widać, jest naprawdę uniwersalna – to wyjaśnia, skąd takie zainteresowanie tym rodzajem szlifierki.

szlifierka do drewnaNieco mniej popularna jest szlifierka taśmowa, chociaż charakteryzuje się wyjątkową precyzją działania. Jest najlepszym wyborem jeśli chodzi o obrabianie naprawdę dużych powierzchni. W dodatku jest kompatybilna ze statywami, co sprawia, że nie musimy trzymać jej w powietrzu podczas eksploatacji, tylko może pełnić funkcję urządzenia stacjonarnego. Wśród szlifierek wymienia się także urządzenia oscylacyjne, kątowe, jak i szlifierki typu delta. Ale pamiętajmy, że ważny jest także rodzaj napędu. Tutaj możemy wybierać spośród urządzeń elektrycznych, pneumatycznych oraz hydraulicznych. To te pierwsze są oczywiście najbardziej popularne, choć szlifierki pneumatyczne ledwo im ustępują. Tak wiele możliwości może sprawiać, że wybór będzie ciężki. Warto kierować się jednak wskazówkami profesjonalistów, którzy polecą nam najlepsze rozwiązanie dla danego zastosowania.

Na przykład w przypadku poszukiwania szlifierki do zastosowań domowych, specjaliści polecają ręczne szlifierki uniwersalne o mocy do 1000 W, które sprawdzają się w niemal wszystkich lekkich pracach. Wybierając urządzenie uniwersalne, nie będziemy musieli dokonywać podwójnych zakupów, gdyż jedna szlifierka sprawdzi się w wielu różnych sytuacjach, zarówno przy obróbce drewna, jak i innego materiału, takiego jak na przykład metal.