Jak przetransportować maszyny budowlane?

Każdy z nas wie, jak wygląda transport małych towarów. Zakupy spożywcze można przewozić samochodem, a mniejsze nawet w koszyku rowerowym. Meble, materiały budowlane, czy zakupy ogrodnicze można przewozić autem z przyczepką lub samochodem dostawczym. Jednak co zrobić z większymi, a przy tym o wiele cięższymi rzeczami?

Transport maszyn jest skomplikowany

transport maszyn budowlanych Jak wygląda transport maszyn budowlanych? Zdecydowanie potrzebna jest tutaj specjalistyczna firma oraz sprzęt. Koparki, spycharki, ładowarki, podnośniki koszowe – tego nie da się przewieźć pierwszym lepszym autem dostawczym. Przede wszystkim trzeba zabezpieczyć sam ładunek. Drzwiczki, okna, klapki, zaczepy muszą być zamknięte, by w trakcie jazdy nic się nie otwierało. Otwarte drzwiczki mogłyby o coś zahaczyć, a zawiasy czy inne łączenia mogły by się zniszczyć. Wszelkie wysięgniki, łyżki, inne elementy ładujące, spychające czy inne powinny być ustawione w ,,stanie spoczynku”, nie zaś podniesione do góry. Maszyna powinna być sprawna, ponieważ musi wjechać na lawetę do transportu. Jest ona opuszczana do załadunku i podnoszona na czas jazdy. Właśnie lawetę do transportu samochodów najczęściej przypominają specjalistyczne pojazdy do transportu maszyn budowlanych. Taki pojazd składa się z kabiny kierowcy oraz z miejsca na maszynę. Po jej załadowaniu mocowane są pasy transportowe, sznury czy inne.

transport maszyn budowlanych Oplatają one maszynę i są przywiązywane do podwozia lawety. To sprawia, że w trakcie jazdy maszyna nie będzie się przesuwać. Jest to zabezpieczenie zarówno dla samej koparki, czy spycharki, ponieważ nie spadnie z lawety, ale także gwarantuje to bezpieczeństwo kierowcy i jego pojazdowi, ponieważ poruszająca się maszyna mogłaby na zakrętach przeważyć cały samochód i doprowadzić do wypadku. Na miejscu rozładunku maszyna jest odwiązywana z zabezpieczeń i zjeżdża po podjeździe. Jakimi cechami powinna się charakteryzować dobra laweta? Musi znosić ogromne ciężary, niekiedy i kilka ton. Powinna mieć stabilne osie i zawieszenie, by transport nie uszkodził lawety. Niektóre lawety posiadają także wyższą klapę z tyłu, która jest podnoszona po wjeździe maszyny. To dodatkowe zabezpieczenie, które sprawia, że maszyna na pewno się nie zsunie.

Zdecydowanie za taki rodzaj transportu powinny odpowiadać jedynie specjalistyczne firmy, które mają odpowiedni sprzęt i kierowców z doświadczeniem, którzy umieją taki transport przeprowadzić sprawnie i zgodnie z normami bezpieczeństwa. Warto zatem szukać takiego przedsiębiorstwa, które ma wieloletnie doświadczenie i dobre opinie klientów.