Gdy ogród budzi się do życia… – wiosenna pielęgnacja

Zimą, kiedy szybko robi się ciemno, a zieleń trawy przykryta jest śniegiem, każdy z niecierpliwością czeka na to, kiedy pierwsze promienie wiosennego słońca przebiją się przez pokrywę śnieżną i naszym oczom znowu ukaże się roślinność. Wraz z nadejściem wiosny zaczynamy coraz częściej przebywać w ogrodzie, obserwując rozwijające się pąki i oczekując, aż nasze rośliny zakwitną.

Jak zatroszczyć się o ogród wiosną?

pielęgnacja ogrodówCzęsto jednak po zimie ogród wymaga szczególnej pielęgnacji. Wiosenna pielęgnacja ogrodów w mazowieckim obejmuje między innymi aerację oraz wertykulację trawnika. Są to konieczne zabiegi, które mają sprawić, że trawa będzie rosła szybko i ładnie się zagęści. Obumarłe źdźbła i pędy traw są usuwane podczas wertykulacji, która polega na nacięciu darni na odpowiedniej głębokości za pomocą specjalnego urządzenia – wertykulatora, choć mogą służyć do tego także profesjonalne grabie z wyjątkowo ostrymi zębami. Dzięki usunięciu obumarłych części trawy, woda i nawozy mogą wnikać głębiej, co przekłada się na bardziej intensywny wzrost trawy. Z kolei aeracja jest niezbędna do tego, aby poprawić wymianę gazową zachodzącą w glebie – darń jest więc nakłuwana i dzięki temu świeże powietrze dostaje się w głąb. Aeracja i wertykulacja to jednak nie jedyne działania, które należy przeprowadzić w ogrodzie wraz z nadejściem wiosny.

pielęgnacja ogrodówNiektóre krzewy i drzewa mogą wymagać przycięcia na odpowiednią wysokość – przed przystąpieniem do takiego zabiegu należy jednak wziąć pod uwagę prognozę pogody: jeśli kilka dni później przewiduje się przymrozki, wówczas lepiej przenieść przycinanie na późniejszy termin, aby nie narazić roślin na przemarznięcie. Wiosną możemy wykonywać nowe nasadzenia, przeprowadzać interwencyjne nawożenie, dzięki czemu unikniemy chorób roślin oraz inwazji szkodników. Jak widać, wiosennych prac przy roślinach jest niemało – to dlatego wielu właścicieli ogrodów, którzy nie mogą w swoim dziennym harmonogramie dnia znaleźć czasu na pielęgnację roślin, decydują się na skorzystanie z profesjonalnego wsparcia firm ogrodniczych, które wśród swoich usług oferują właśnie między innymi wiosenną pielęgnację ogrodów.

Wybierając współpracę z doświadczonymi osobami, możemy liczyć na to, że wszystkie działania związane z pielęgnacją ogrodu, zostaną przeprowadzone dokładnie i z troską o rośliny. Już w krótkim czasie od przeprowadzenia pierwszych prac pielęgnacyjnych, zaczniemy zauważać różnice – a wraz z upływem kolejnych tygodni, nasz ogród powita wiosnę, będąc w swoim najlepszym stanie; a my będziemy mogli spędzać miłe, wolne chwile w pięknym, kwitnącym otoczeniu.