Domowa instalacja elektryczna

Prąd jest, obok gazu i wody, jednym z podstawowych mediów, bez którego nie wyobrażamy sobie codziennego życia, dlatego też przy budowie domu wiele uwagi poświęca się poprawnemu wykonaniu instalacji elektrycznej.

Co wchodzi w skład instalacji elektrycznych?

instalacje elektryczneOczywiście osoby, które podejmują się montażu, powinny posiadać uprawnienia z zakresu elektryki – tylko wówczas będziemy mieć pewność, że wszystkie prace związane z instalacją elektryczną zostały przeprowadzone właściwie, a powstała instalacja nie przysporzy nam problemów podczas codziennego życia. W budynku mieszkalnym, jeśli chodzi o instalacje elektryczne, standard stanowią systemy elektroenergetyczne, telekomunikacyjne, alarmowe i domofonowe, antenowe, a także odgromowe – jak widać, wybranego przez nas elektryka czeka dużo pracy… Do jego podstawowych zadań będzie należało – na samym początku – ułożenie przewodów każdej z wymienionych instalacji elektrycznych – kable umieszcza się w rurkach instalacyjnych lub też – w przypadku przewodów wielożyłowych płaskich podwójnie izolowanych – mocuje się je bezpośrednio do ściany za pomocą taśmy aluminiowej, a następnie pokrywa tynkiem.

instalacje elektryczneMożliwy jest też montaż nawierzchniowy w sztywnych rurkach osłonowych, jednak to rozwiązanie, ze względu na niską estetykę, jest wykorzystywane zazwyczaj tylko w pomieszczeniach gospodarczych. Należy pamiętać o tym, że rozprowadzenie okablowania po skosie jest niedopuszczalne – zawsze musi być zachowany pion lub poziom, a najlepszym wyborem jest więc zastosowanie układu pierścieniowego. Przy łączeniu przewodów w puszkach instalacyjnych, nie pokrywajmy ich tynkiem, aby móc je w łatwy sposób odnaleźć w razie awarii. Pamiętajmy też o tym, że – ze względów bezpieczeństwa – przewody elektryczne nie powinny znajdować się poniżej rur wodociągowych i gazowych. Po ułożeniu przewodów należy skupić się na montażu gniazdek elektrycznych oraz punktów oświetleniowych. Do łazienki i kuchni wybierzmy gniazda i łączniki bryzgoszczelne – będą one odporne na zachlapanie wodą, a więc unikniemy możliwości porażenia prądem przy dotknięciu metalowej obudowy pralki, kuchenki czy kranu. Dodatkowo ze względów bezpieczeństwa najlepiej zachować odpowiednie odległości między wanną czy kabiną prysznicową a urządzeniami elektrycznymi.

Jak widać, jeśli chodzi o instalacje elektryczne, należy pamiętać o wielu rzeczach, a jedno drobne przeoczenie może nieść ze sobą niebezpieczne skutki, dlatego też tylko elektryk z doświadczeniem powinien podejmować się tego typu prac. Wielu z elektryków proponuje także fachowe doradztwo w zakresie projektowania instalacji elektrycznych.