Dlaczego coraz częściej wybiera się wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła?

Systemy wentylacyjne są niezbędne w każdym rodzaju budynku – w obiektach mieszkalnych, jak i na powierzchniach handlowych czy w biurowcach. Pozwalają one bowiem na dostarczanie świeżego powietrza do pomieszczeń, co może mieć zdecydowany wpływ na samopoczucie osób przebywających wewnątrz.

Zalety wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła

wentylacja mechanicznaWentylacja wpływa więc na podniesienie komfortu, ale ma też inne znaczenie – przede wszystkim pozwala na ochronę przegród budowlanych oraz wyposażenia domu przed niekorzystnym działaniem wilgoci. Jeśli powietrze nie jest właściwie wymieniane, sprzyja to powstawaniu grzyba pleśniowego – w przypadku wentylacji grawitacyjnej miało to miejsce dość często. Przy wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła nie zdarza się to w ogóle. Wiele osób decyduje się na tę metodę wentylacji ze względu właśnie na wspomniany odzysk ciepła. Pozwala on bowiem na zdecydowaną oszczędność energii i tym samym na zmniejszenie kosztów ogrzewania. Wśród „mniej ważnych” zalet wymienia się to, że dzięki wentylacji mechanicznej nie musimy otwierać okien do przewietrzenia pomieszczenia (zawsze mamy w nim bowiem świeże powietrze), a więc ograniczamy hałas, który dobiegałby do nas z ulicy, w przypadku rozszczelnienia okna.

wentylacja mechanicznaMa to znaczenie zwłaszcza w biurach, w których pracownicy chcą wykonywać swoje obowiązki w ciszy i spokoju, a wszelkie dźwięki pochodzące z zewnątrz rozpraszają ich. Polecana wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła pozwala na stworzenie odpowiednich, spokojnych warunków w pomieszczeniach. Ponadto napływające powietrze do wewnątrz jest zawsze czyste – to dlatego, że rekuperatory są wyposażone w specjalne filtry, które zatrzymują zanieczyszczenia w postaci pyłków czy kurzu, a także nie pozwalają na przedostawanie się do pomieszczeń nieprzyjemnych zapachów. Producenci rekuperatorów proponują zazwyczaj urządzenia kompaktowe, które nie zajmują wiele miejsca, a także pozwalają na szybki montaż, a późniejsza obsługa urządzenia jest prosta i intuicyjna. Warto jednak pamiętać, że najmniejsze koszty inwestycyjne poniesiemy wtedy, kiedy zdecydujemy się na wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła podczas stawiania nowego budynku.

Możliwa jest oczywiście modernizacja systemu wentylacji w budynkach już stojących, jednak będzie się to wiązać z konkretnymi kosztami. Plusy, które daje nam rekuperacja, oczywiście przewyższają te koszty, jednak dla niektórych inwestycja w modernizację systemu wentylacyjnego może być zaporowa. Mimo wszystko warto rozważyć wszelkie za i przeciw, decyzja zawsze powinna być przemyślana.