Czy agroturystyka to warty uwagi biznes?

Poszukując pomysłu na siebie, wielu młodych ludzi decyduje się na otworzenie własnej firmy. Niestety w każdej branży konkurencja jest duża, dlatego na sukces będziemy musieli sporo pracować. Pół biedy, jeśli wiemy, co chcemy robić, co nas interesuje – i rozwijamy się w tym kierunku.

Własne domki letniskowe

drewniany domek letniskowyA co, jeśli nie mamy sprecyzowanych planów i dopiero szukamy branży, w której najlepiej się odnajdziemy? Warto rozważyć nie tylko to, gdzie czekają nas największe zyski, ale także to, która praca będzie przynosić nam prawdziwą satysfakcję. Jeżeli dobrze czujemy się w otoczeniu przyrody i zawsze marzyliśmy o własnym domku na wsi, być może warto połączyć przyjemne z pożytecznym i zdecydować się na otworzenie biznesu agroturystycznego? To przecież już nie tylko krowie placki i karmienie zwierząt o świcie. Obecnie w tym biznesie należy pamiętać o dostarczaniu klientom szerokiego wachlarza atrakcji, które zachęcą ich do wyboru właśnie naszego gospodarstwa. Istotny jest także komfort – choć pierwotnie ideą agroturystyki było to, że możemy poczuć się jak prawdziwi rolnicy, dziś niestety branża ta nieco się skomercjalizowała. Turyści liczą na wygodne domy drewniane letniskowe na wakacje – mazowieckie jest zaś województwem, w których takich domków jest najwięcej. Nic dziwnego, w końcu na Mazowszu leży sporo jezior i rzek (wprawdzie nie tyle, co na Mazurach), a przy tym znajdują się one niedaleko miast. Dlatego też mieszkańcy Warszawy czy innych dużych miejscowości, nie mają sporej drogi do przebycia – a nad jeziorem można równie dobrze wypocząć, co nad morzem.

drewniany domek letniskowyDrewniany domek powinien dobrze prezentować się zarówno z zewnątrz (możemy więc wybrać na przykład prefabrykowany dom z bali – o wiele szybciej się go stawia, a przy tym bale wyglądają naprawdę ładnie), ale także z wewnątrz. Pomyślmy więc o wyposażeniu domku – w jakim powinno być stylu? Wydaje się, że do budynków agroturystycznych najlepiej pasuje styl prowansalski, kojarzący się z przytulnym klimatem. Z pewnością będzie to ciekawszy wybór niż styl wiejski. W stylu prowansalskim możemy zdecydować się na próby połączenia go ze stylem nowoczesnym, co z pewnością zyska podziw wśród wielu osób. Warto pamiętać też o zapachach, co często jest bagatelizowane – a przecież możemy na przykład przed przyjazdem pierwszych gości upiec w pensjonacie świeży chleb, którego zapach będzie docierał do recepcji!

To zdecydowanie podziała na naszą korzyść. W pokojach sypialnianych można zadbać o kwiatowe zapachy, aromat świeżego piżma czy zapach owoców – na przykład pomarańczy. Wszystko to stworzy niepowtarzalny klimat, który sprawi, że turyści będą wracać właśnie do naszych wakacyjnych domków.

Opublikowany w Dom