Cechy dobrego rusztowania

Wyposażenie firmy budowlanej w bezpieczne rusztowania jest podstawą, o którą powinien zadbać każdy właściciel przed podjęciem jakiegokolwiek zlecenia. Chyba na każdej budowie w pewnym momencie przychodzi czas na prace na wysokościach, a wówczas rusztowanie jest niezbędne. Jednakże nie może być byle jakie, bo wtedy nie spełniałoby norm bezpieczeństwa pracy, co mogłoby źle się skończyć dla pracowników.

Rusztowania łatwe do rozstawienia

rusztowania składaneDlatego przed zakupem rusztowania powinniśmy dokładnie rozważyć, jakie ono powinno być, aby spełniało nasze oczekiwania, jak i było zgodne z zasadami BHP. Oczywiście nie chodzi tu tylko o wymiary takiego rusztowania – a więc jego wysokość, jak i szerokość oraz długość umieszczanych między słupkami platform. Są również inne ważne kwestie, które powinny być wzięte pod uwagę przy wyborze rusztowania. Po pierwsze – łatwość montażu. Choć wydaje się to banalne, jest to bardzo ważna kwestia, ponieważ w innym przypadku pracownicy budowy będą niepotrzebnie tracić swoje siły na montaż ciężkich słupków i platform. A przy tym zmarnują o wiele więcej czasu niż gdyby konstrukcja była lekka. Dlatego najczęściej poleca się aluminiowe rusztowania składane. Ich złożenie nie zajmuje dużo czasu i nie marnuje wiele energii, ponieważ aluminium jest jednym z najlżejszych metali.

rusztowania składaneNie ma też obaw, że taka konstrukcja z ultralekkiego aluminium będzie nietrwała – aluminium charakteryzuje się przecież także wysokim poziomem wytrzymałości, dlatego rusztowanie z niego wykonane jest zawsze solidne i trwałe. Składanie rusztowania zajmie chwilę i już budowlańcy będą mogli przystąpić do dalszych robót. Drugą ważną kwestią jest jednak to, czy rusztowanie jest mobilne – nie ma sensu rozkładać rusztowania po wykonaniu prac w jednym miejscu placu budowy po to, aby później zamontować je w innym miejscu. Jest to niepotrzebne dokładanie sobie roboty. Dlatego tak dużą popularnością cieszą się składane rusztowania jezdne – posiadają one kółka, dzięki którym można przemieszczać konstrukcje w różne miejsca na tym samym placu budowy, bez konieczności rozkładania konstrukcji. Jest to dogodne rozwiązanie, z którego powinna korzystać każda firma budowlana. Konkludując, wybór rusztowania na budowę powinien być przemyślany.

Warto zwracać uwagę na dwie rzeczy – łatwość montażu oraz mobilność rusztowania. Gdy tylko dana konstrukcja spełnia te warunki, możemy być pewni, że będziemy zadowoleni z jej zakupu, ponieważ na placu budowy spełni wszystkie nasze oczekiwania i zapewni bezpieczną pracę bez niepotrzebnej straty czasu.