Bauhaus – co to za styl?

Choć o stylu prowansalskim, skandynawskim czy minimalistycznym słyszał każdy, są też takie style aranżacji wnętrz, które dla wielu osób stanowią tajemnicę. Na przykład Bauhaus. Co to takiego? Mało kto wie, a styl ten ma już prawie sto lat! Wywodzi się z Niemiec, konkretnie z Weimaru, gdyż tam znajdowała się szkoła projektowania o takiej nazwie.

Czym wyróżniają się aranżacje w stylu Bauhaus?

aranżacja wnętrzPrzewodził jej Walter Gropius, który później został zastąpiony przez panów Hannesa Meyera oraz Miesa van der Rohe. To właśnie oni wprowadzili do projektowania wnętrz funkcjonalizm. Uważali oni, że meble powinny być przede wszystkim funkcjonalnie oraz że minimalizm w aranżacji jest bardzo pożądany, zgodnie z hasłem, iż mniej oznacza więcej. Ale to wszystko tylko teoria, tymczasem czym tak naprawdę charakteryzuje się styl Bauhaus? Jeśli interesuje nas stylowa aranżacja wnętrz Warszawa jest tym miastem województwa mazowieckiego, w którym znajdziemy najwięcej pracowni projektowych. Z pewnością znajdzie się tam taki architekt wnętrz, który podejmie się wykonania projektu w stylu Bauhaus, bo doskonale zna jego wyznaczniki. Lata doświadczenia w temacie projektowania wnętrz sprawiają, że taki projektant ma naprawdę dobre wyczucie smaku i uniknie kiczu. Tej granicy nie przeskoczy, dlatego możemy czuć się spokojni.

aranżacja wnętrzW stylu pochodzącym ze szkoły projektowania Bauhaus nie znajdziemy wielu wzorów oraz bogatej ornamentyki. Jeśli zależy nam na bogactwie i przepychu ornamentów, zdecydujmy się na styl arabski. Bauhaus to styl przeznaczony typowo dla minimalistów. Prym wiodą tutaj proste meble, których kształty nie posiadają żadnych udziwnień. Stół z w jakiś sposób wygiętymi nogami? Nie tutaj. Przytłaczające zasłony? Też nie. Tutaj przestrzeń musi być pełna światła i jak najbardziej otwarta. Liczą się jasne, spokojne, stonowane kolory. Zarówno na ścianach, jak i jeśli chodzi o kolory mebli. Pożądana będzie kuchnia łączona z salonem. Także ozdoby powinny pełnić funkcję użytkową – pamiątki i bibeloty, które tylko stoją i kurzą się na półkach przez lata, to całkowite zło – w tym stylu jest to zupełnie niepożądane i należy unikać tego typu dekoracji.

Po prostu są niefunkcjonalne, bo zbieranie kurzu to nie funkcja, która jest w jakiś sposób istotna dla mieszkańców domów. Oczywiście niektórym osobom trudno będzie rozstać się z tymi porcelanowymi słonikami zakupionymi osiem lat temu podczas wyprawy nad morze, jednak w takim razie, osoby te powinny zrezygnować ze stylu Bauhaus, gdyż jest zdecydowanie nie dla nich. To styl minimalistyczny i tego powinniśmy się trzymać.