Badania geotechniczne przed budową domu

Budowa domu to bardzo stresujący okres dla każdego. Wynajęcie odpowiedniej ekipy budowlanej, wybór projektu domu, kupowanie wyposażenia wnętrz. To wszystko zajmuje dużo czasu, a każdemu zależy na jak najszybszej przeprowadzce do nowego lokum. W związku z pośpiechem, łatwo jest o popełnienie błędów, których konsekwencje pojawią się w późniejszym czasie.

Badania przez pracami budowlanymi

badania geotechniczne Często przyszli właściciele domów zapominają o wykonaniu badania gruntu. Przecież skoro kupili działkę oznaczoną jako budowlaną (a nie na przykład rolną) to po co cokolwiek kontrolować? A to właśnie badania geotechniczne gruntów są znaczące przed rozpoczęciem wszelkich prac budowlanych. Co nam mogą powiedzieć o zakupionej ziemi? Ważnym aspektem jest położenie wód gruntowych. Im głębiej są one położone tym lepiej dla posadowienia fundamentów. Nie trzeba ich dodatkowo izolować przed działaniem wody, nie muszą być wzmacniane, co wiązałoby się na pewno z dodatkowymi kosztami. Jeśli postawi się budynek na podmakającym terenie to fundamenty i ściany mogą zostać osłabione, pojawi się wilgoć i grzyb, a naprawienie tego nie jest łatwe ani tanie. Kolejna kwestia przy badaniu gruntów pod budowę to określenie gdzie mogą się znajdować takie rzeczy jak studnia głębinowa, szambo lub oczyszczalnia, gruntowa pompa ciepła.

badania geotechniczne Studnie często są wykorzystywane jako źródło wody dodatkowe, wykorzystywane do celów ogrodowych. W zależności od głębokości ich posadowienia taka woda nadaje się właśnie do podlewania, czy do celów ,,domowych” (pranie, mycie), głębsze studnie z czystszą wodą mogą ,,dawać” wodę zdatną do spożywania. Badania pozwolą określić na jakiej głębokości znajduje się woda i jaką prezentuje jakość. Budowa szamba, przydomowej biologicznej oczyszczalni lub montaż pompy ciepła w gruncie także wymaga sprawdzenia jakie są tam warunki geotechniczne. Twarde podłoże sprawia, że wykonanie wykopów będzie trudniejsze. Zbyt miękkie, podmokłe, czy piaszczyste sprawi, że szczególnie lekkie plastikowe zbiorniki mogą się przemieszczać, co byłoby niepożądane. Podczas odwiertów warto także pobrać próbkę ziemi dla celów ogrodniczych. Dobry architekt krajobrazu zadba o dobór roślin nie tylko pod względem estetyki, czy nasłonecznienia terenu, ale także pod względem ziemi. Jedne rośliny wolą podłoże kwaśne, inne zasadowe, piaszczyste (np. kaktusy), czy podmokłe (np. tatarak).

Podsumowując, wykonanie badań geotechnicznych to niezbędna rzecz przed budową domu. Dzięki nim można uzyskać szczegółowe informacje odnośnie rodzaju i jakości gruntu, które są potrzebne do prawidłowego zbudowania domu, czy założenia ogrodu.